Necati Cumalı “Mine”

0

Yazan Bülent Sakça | Kategori Tiyatro İncelemeleri | Yayımlanma tarihi 02-11-2010

Mine Oyununun Konusu

Necati Cumalı “Mine” oyununda, kocasını sevmeyen, aşk, sevgi, tutku ve heyecan gibi duygulara susamış genç ve güzel bir kadının yalnızlığını, mutsuzluğunu, acı içinde kıvranışını; kadını sadece cinsel bir obje olarak gören cahil insanların bulunduğu bir kasabada, genç ve güzel bir kadın olarak yaşamanın zorluklarını anlatır.

Oyunda işlenen güçlü temalardan biri “cinsel tatminsizlik”tir. Yazar; eğitimsiz, cahil, cinsel yönden tatminsiz erkeklerin bulunduğu küçük bir kasabada, genç ve güzel bir kadın olarak yaşamanın nasıl bir işkence olduğunu göstermeye çalışır.

Mine oldukça güzel bir kadındır. Henüz on yedi yaşında küçük bir kızken, annesinin zoruyla Cemil’le evlenmiştir. Kocasını hiç sevmemesine rağmen, yedi yıldır bu evliliğe katlanmıştır. Mine’nin kocası, incelikten uzak, cahil, basit, kişiliksiz bir adamdır. Yaşı kırkın üzerindedir. Kocasının yaşlılığı ve pasifliği kasaba erkeklerini cesaretlendirir. Mine hiçbirine yüz vermez. Buna rağmen yaşlısından gencine neredeyse kasabanın tüm erkekleri genç kadının peşindedir, hastasıdır. Kasaba erkeklerinin Mine’ye karşı duydukları aşk ve sevgi değil, cinsel açlığın verdiği bedensel sahiplenmedir. Genç kadının güzelliğine vurgundurlar, şiddetle arzuladıkları tek şey Mine’nin güzel bedenine sahip olmaktır. devamını oku… »